BAHARATLAR...

Hemen Hemen Tüm Yiyeceklerimize Lezzet Veren Baharatlarin Nerelerde ve Nasil Kullanilabildiklerini Biliyormusunuz?


Aci Kirmizi Toz Biber :
Aci ve tatli taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilmistir.Sicak yöre yemeklerinin çogunda kullanilir.

Adaçayi : Ballibabagillerden kokulu bir bitkidir. Ege bölgesinde, çay yapilan bir aromali ot. Avrupa ülkelerinin mutfaklarinda kizarmis patateslerin, hamurlara koyulan yaglarin kokulandirilmasinda, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde kullanilir.

Anason : Anayurdu Misir olan anason, maydanozgillerden bir bitkinin küçük, yesilimsi, tayli ve baharli bir tohumudur. Hamur islerinde, rakicilikta, gevreklerde, çöreklerde kullanilir.

Ardiç : Kozalaklilardan, yaz, kis yapraklarini dökmeyen, güzel kokulu, siyahimsi, yuvarlak yemisleri bulunan bir agaççiktir. Kümes hayvanlarinin etlerinin pisirilmesinde ve dinlendirilen etlerde kullanilmaktadir.

Beyaz Toz Biber : Karabiberin dis kabugu alinmis ve ögütülmüs olanidir. Karabiberden daha keskin kokuludur ama tadi karabibere göre daha hafiftir.

Biberiye : Küçük, kalinca, ensiz ve kokulu olan yapraklari av ve kümes hayvanlarinin etlerinden yapilan yemeklerde, et yemeklerinde ve soslarda kullanilir. Tazesinin kullanildigi her yerde kullanilir.

Çemenotu : Sert, kahverengimsi sari renkli bir tohumdur. Ögütülmüs olarak tursularda, çorbalarda, soslarda, güveçlerde ve et yemeklerinde kullanilir.

Cevz-i Bevva :
Sicak bölgelerde yetisen bir agacin bir yemisidir. Rendelenerek toz haline getirilir ve tavalarda, besamel soslarda, et, dolma ve sarmalarda kullanilir.

Çörekotu : Çöreklerde ve ekmeklerin üzerine pisirilirken serpilir. Salatalarda da çörekotu kullanilabilir.

Defne : Çesitli balik, et, kümes ve av hayvanlarinin etlerinden yapilan yemeklerde, soslarda ayrica bazi tursu ve konservelerde kullanilir.

Dereotu : Maydonozdan sonra en çok kullanilan taze ot. Sindirimi kolaylastirici bir bitkidir. Birçok salata ve zeytinyagli yemeklerde kullanilir.

Dolmalik Fistik : Özellikle dolma içlerinde kullanilir.

Fasulye otu : Özellikle kurufasulye ya da diger baklagiller pisirilirken katilirsa lezzet veren bir ottur.

Frenk feslegeni : Nanegillerden tropik kökenli bir ot. Domatesle mükemmel bir uyumu vardir. Patlcan ve biberli yemeklerle de önerilir. Sarmisakla birlestiginde biberli bir tat kazanir.

Frenk maydanozu : Yerli maydanozun kivircik yapraklisi. Kokusu daha hafiftir. Süslemeye çok uygundur.

Hardal : Bu bitkinin tohumu un durumuna getirilir ve sirkeyle karistirilarak macun kivaminda bir karisim yapilir. Izgara etlerin yaninda ve bazi soslarda kullanilir.

Hashas Tohumu : Hashas bitkisinin tohumudur. Mavi-siyah veya beyaz renkte olur. Ekmek, çörek, börek gibi firin ürünlerinde kullanilir.Ayrica kavrularak salata, kanape, meze ve sebze yemeklerine de katilir.

Hintcevizi : Bir diger adi müskat'tir. Besamel sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde kullanilir. En ince rendeden çekilir. Acimsi tadindan ötürü çok küçük miktarlarda kullanilmalidir.

Karabiber : Kuru ve siyah tanelerinin baharli ve aci bir tadi vardir. Hemen hemen her türlü yemekte bütün veya toz durumda kullanmak mümkündür.

Kakule : Sicak iklimlerde yetisen kakulenin tohumlari küçük ve beyazimsi renktedir. Istah açici ve mide bozukluklarini giderici özelligi vardir. Bu nedenle hem baharat, hem de ilaç olarak kullanilir.

Karanfil : Bu bitkinin koyu renkli, küçük çivi biçimindeki tomurcuklari kurutulur ve ögütülerek toz haline getirildikten sonra veya dövülmeden tane olarak kullanilir. Kompostolarda, bazi tatlilarda, serbetlerde, keklerde, dondurmalarda, soganla birlikte bazi yahnilerde kullanilir. Elma ile ilginç bir uyumu vardir.

Kerbel : Bir maydanoz türüdür. Salatalarda kullanilir.

Kereviz : Kökleri ve yapraklari sebze olarak kullanilan bir bitkidir. Genel olarak pisirilerek yenir. Bazi yerlerde yapraklari çig olarak da kullanilmaktadir.

Kekik : Etlerde, izgaralarda, sebzelerde ve baliklarda kullanilir. Özellikle çorbalarda nane gibi kekik de bol kullanilir.

Kimyon : Genel olarak toz halinde kullanilmaktadir. Türk mutfaginda, köftelerde, bazi et yemeklerinde ve sucuk yapiminda kullanilir.

Kisnis : Kisnis genellikle suruplarda ve likörlerde kullanilmaktadir. Kisnis sekeri pastacilikta ve bazi et yemeklerinde de kullanilmaktadir. Bitkinin yaprak ve filizleri de çorba ve salatalara dogranarak yenir.

Köftebahari : Köftelerde kullanilir.

Köri : Kimyon, biber, zerdeçal, kisnis, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi ve aci kirmizi biberden olusan bir baharat karisimidir.

Kuru Tarhun : Tazesinin kullanildigi her yerde kullanilir.

Kusüzümü : Pilav, dolma içleri ve bazi tatlilarda kullanilir.

Maydanoz : Her türlü salata ve yemekte kullanilir. Kök maydanozda itirli bir yag bulundugundan bazi soslarda ve yemek sularinda bu köklerden yararlanilmaktadir.

Melisotu : Salata veya taze meyveler ile kullanilir.

Mercankösk : Kekige çok yakin bir ottur. Salatalardan baska et yemeklerinde, sebzelerle de kullanilir. Genellikle yemege pismesine yakin konur. Sindirimi kolaylastirici bir etkisi oldugundan, av etleri gibi sindirimi zor yemeklerde mutlaka kullanilir.

Miskotu : Kaz, ördek, yilanbaligi gibi yagli yiyeceklerde ve yahnilerde kullanilir. Vermut tipi bazi saraplarin yapiminda vazgeçilmez bir ottur.

Muskat : (küçük hindistan cevizi) Kullanilan kismi tohumudur. Itirli bir tada ve kokuya sahip olan muskat çok sert oldugundan rendelenmis olarak da satilir. Antiseptik, istah açici, mide ve kalbi kuvvetlendirici ve safra taslarinin erimesine yardimci özellikleri vardir.

Nane : Çorbalardan sebzelere kadar birçok yemekte kullanilir. Etlerden koyun ve kuzuya konulur.Ayrica genellikle salatalarda da kullanilir.

Pembebiber : Özellikle soslarda, et ve balik yemeklerinde kullanilir.

Pimpinel : Bir anason türüdür. Genellikle çorba, sebze ve balik yemeklerinde kullanilir.

Pul Kirmizi Biber : Aci taze biberlerin kurutulup pul haline getirilmesi ile yapilir.

Rezene : Anason kokulu bir ot. Yapraklari dereotuna benzeyen, kökü de sümbül soganini andiran bu bitkinin yemegi ve salatasi yapilir.

Roka : Yapraklari turp yapragina benzeyen bir bitkidir. Salata olarak veya tava ve izgarada pisirilmis balik yemekleriyle birlikte yenir. Ayrica, servis tabaklarinin süslemesinde de kullanilir.

Safran : Safran, kullanildigi yemege sapsari bir renk verir. Keskin ve hafif acimsi bir tadi vardir. Bazi balik ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü, pirinçli tatlilarda kullanilir. Zeytinyaginda ise hiç erimez. Ayrica safrandan zerde adi verilen bir tatli da yapilir.

Sumak : Toz haline getirilerek kullanilmaktadir. Eksimsi bir tadi vardir. Kebaplara ve bazi salatalara eksilik vermek için kullanilir.

Susam : Simit ve benzer çesitli hamurlu yiyeceklerde ya da tahin yapminda kullanilir.

Tarçin (çubuk) : Bazi pasta, kek, bisküviler ve sütlü tatlilarda ayrica boza, salep gibi içeceklerde kullanilmaktadir.

Tarhun : Bazi soslarda, salçali et yemeklerde, soslarda, yumurtalarda ve salatalarda kullanilir.

Tatli Kirmizi Toz Biber : Tatli kirmizi biberlerin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilir. Pek çok yemekte kullanilir.

Tere : Bu bitkinin yapraklari genellikle salata olarak yenir. Servis tabaklarin süslenmelerinde de kullanilir.

Toz Tarçin : Çubuk tarçinin kullanildigi her yerde kullanilir.

Vanilya : Meksika kökenli bir baharat. Pastacilik ve sekercilikte krema, kek, dondurma, komposto, pose meyveler ve sütlü tatlilari lezzetlendirmek için kullanilir.

Yenibahar : Kullanilan kismi meyvesidir. Istah açici, gaz söktürücü ve kabiza karsi etkilidir. Mutfakta ise etli yemeklerde, köfte, sosis, çesitli tatli ve dolmalarda kullanilir.

Zencefil : Bir bitkinin toprak altinda kalan gövdesinin kurutulmasiyla elde edilir. Genellikle serbet, mesrubat ve likör yapiminda kullanilmaktadir.

Zerdeçal : Yapraklari sivri uçlu, çiçekleri sari renkte bir bitkidir. Et, balik, yumurtali yemeklere katilir. Ayrica kimi zaman safranin yerine de kullanilmaktadir.